ANPC

Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor

Telefonul consumatorilor
0219551

Istoricul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor

03-12-2015
Ordonanţa nr. 18/1992 reprezintă actul de naştere al instituţiei care actionează pentru realizarea strategiei politicii şi a obiectivelor guvernamentale în domeniul protecţiei vieţii, sănătăţii şi securităţii consumatorilor, precum şi al intereselor legitime ale acestora.
 
De-a lungul anilor, O.P.C. a căpătat în conştiinţa publică, pe lângă calitatea de apărător al drepturilor oricărui consumator, o responsabilitate în plus, şi anume aceea de sursă permanentă de sfaturi în achiziţia de bunuri alimentare, nealimentare sau la încheierea contractelor pentru diverse servicii.


Un nou context de funcţionare este stabilit prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului 2/2001, care reglementează înfiinţarea Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor ca organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului. De asemenea, în toate actele normative în vigoare s-a înlocuit denumirea de “Oficiu pentru Protecţia Consumatorilor” cu “Autoritate Naţională pentru Protecţia Consumatorilor”.
 
În perioada 1992 – 2015 conducerea instituţiei a fost asigurată de:
 
Emil Bojin: august 1992 - august 1993
Gheorghe Ţiplica: august 1993- ianuarie 1997

Corneliu Eliade Mihăilescu: ianuarie 1997- ianuarie 2001
Rovana Plumb: ianuarie 2001-iulie 2004
Eduard Gabriel Matei: iulie 2004-februarie 2005
Cătălin Florin Teodorescu: februarie 2005-decembrie 2006
Marian Zlotea: decembrie 2006-aprilie 2007
Dan Vlaicu: aprilie 2007- ianuarie 2009
Marcel Bogdan Pandelică: februarie 2009-octombrie 2009
Constantin Cerbulescu: octombrie 2009-mai 2012
Bogdan Cristian Nica: mai 2012-februarie 2014

Marius Alexandru Dunca: februarie 2014 - noiembrie 2015
 
 
În prezent Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor este condusă de domnul Marcel Bogdan Pandelica, care a fost numit prin Decizia nr. 253 din 3 noiembrie 2015 a Primului-Ministru.