Tariful către acest număr de apel va fi considerat apel cu tarif normal conform rețelei și tipului de abonament al inițiatorului

Câștigătorii concursului național “Alege! Este dreptul tău” – ediția 2022

Concursul "Alege! Este dreptul tău", cu o tradiție de 18 ani, este organizat de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor împreună cu Ministerul Educației și face parte din strategia de informare și educare a tinerilor consumatori.

În ediția a XVIII-a a concursului, 78 de elevi, reuniți în perioada 13 – 17 iunie a.c. în Tabăra din cadrul Complexului turistic "Marea Neagra", din Eforie Nord, și-au demonstrat cunoștintele în domeniul protecției consumatorilor în cadrul etapei finale, cea la nivel național, pe parcursul a trei probe constând în expoziție de desene, faza individuală (eseu și test grilă) și concurs pe echipe (studiu de caz, interpretare spot publicitar, întrebare cu răspuns deschis și realizarea unui poster de prezentare a regiunii din care face parte echipa).

Ediția 2022 a concursului Alege! Este dreptul tău a demonstrat încă o dată că tinerii, deși au preocupări multiple, înțeleg conceptul de protecție a consumatorilor și sunt parte activă în procesul de formare și informare asupra drepturilor și obligatiilor ce ne revin în calitate de consumatori europeni.

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor felicită elevii participanți la acestă ediție și multumeste tuturor celor care au contribuit la realizarea acestui proiect.

Aceștia sunt câștigătorii:

Proba individuală

  • Premiul I – Pagîn Antonela, Colegiul Economic “Virgil Madgearu” Iași - profesor coordonator Jescu Liana
  • Premiul II – Avram Laurențiu Gabriel, Colegiul Economic “M. Kogalniceanu", Focșani – profesor coordonator Dărmănaescu Sonica
  • Premiul al III-lea – Panaitescu Sebastian, Colegiul Economic "M. Kogalniceanu" Focșani - profesori coordonatori Niculițov Gina și Botezatu Marioara
  • Mențiune – Curcean Delia, Colegiul "Școala Națională de Gaz", Mediaș - profesor coordonator Pop Eugen
  • Mențiune - Străinu Olga, Colegiul Economic "Iulian Pop", Cluj-Napoca - profesor coordonator Pasc Gabriela

 

Proba pe echipe

  • Locul I - Regiunea Nord - Vest
  • Locul II - Regiunea București - Ilfov
  • Locul III - Regiunea Nord - Est

Premii pentru desene

Clasele:  I-a – a III-a

  • Premiul I – Lefter Vlad – Școala Gimnazială "Al. I. Cuza", Brăila, profesor coordonator Ionașcu Liliana
  • Premiul al II-lea – Bortos Alesia - Școala Gimnazială "Caius Iacob", Arad - profesor coordonator Matei Adina
  • Premiul al III-lea – Laris Emma Alessia - Școala Gimnazială “Ion Agarbiceanu", Alba Iulia, profesor coordonator Laslo Cristina
  • Mențiune – Colpoș Mara - Colegiul National "N.V. Karpen", Bacău, profesor coordonator Leaua Carmen
  • Mențiune - Prundar Andrei - Școala Gimnazială "Nicolae Russu", profesor coordonator Bularcă-Maris Petruța

Clasele: a IV-a – a VI-a

  • Premiul I – Iustin Ariton, Școala "Titu Maiorescu", Iași - profesori coordonatori Dima Loredana și Dracșineanu Doina
  • Premiul al II-lea – Haban Raisa,  Liceul de Arte "Corneliu - Baba", Bistrița - profesori coordonatori Rihor Alin și Putura Adrian
  • Premiul al III-lea – Lazău Irina, Colegiul Tehnic "Ioan Ciordaș", Beiuș - profesori coordonatori Hanes Mihaela și Cighir Claudia
  • Mențiune  - Tomescu Papuc Teodora - Colegiul National "Mihai Viteazul", Sfântu Gheorghe -  profesor coordonator Elena Bianca Stupu
  • Mențiune -  Istrătoaie Pavel, Școala Gimnazială “Mihai Eminescu”, Rădăuți – profesor coordonator Groșari Adrian

 

Clasa a VII-a

  • Premiul I - Megaros Adelina, Școala de Arte "Corneliu Baba", Bistrița - profesori coordonatori Alin Rihor și Șerban Alex
  • Premiul al II-lea - Albu Maria, Școala Gimnazială „George Enescu”, Mainești, profesor coordonator Alupei Ioana
  • Premiul al III-lea - Burciu Ștefan, Colegiul „Cantemir Vodă”, București
  • Mențiune - Stuparu Bianca, Palatul Copiilor Craiova – profesor coordonator Boboc Valentin
  • Mențiune – Răileanu Teodora, Școala Gimnazială 7, Botoșani – profesor coordonator Oniciuc Georgeta

 

Clasa a VIII-a

  • Premiul I – Bătinaș Anastasia, Școala Gimnazială Slănic, Aninoasa
  • Premiul al II-lea – Enache Clara, Școala Gimnazială “Traian”, Craiova - profesor coordonator Florescu Rodica
  • Premiul al III-lea – Bidiga Sarah Maria, Școala Gimnazială “Miron Pompiliu”, Ștei, Bihor, - profesor coordonator Andru Luminița
  • Mențiune – Cucu Maria, Colegiul Național “Mihai Viteazul”, Sfântu Gheorghe - profesor coordonator Stupu Elena
  • Mențiune – Vasiluță Lavinia Elena, Școala Măgura Mihaiești, Vâlcea - profesor coordonator Adrian Luță

Bulevardul Aviatorilor nr. 72, sector 1, București

Program: Luni – Joi: 08:00 – 16:30 | Vineri: 08:00 – 14:00


Copyright © 2023 | Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor

Sari la conținut